News

Home / News

ИЗБРАНИ СЕ МАКЕДОНСКИТЕ ПРЕТСТАВНИЦИ ЗА ЏИФОНИ ЕКСПИРИЕНС 2017

Избрани се македонските претставници за меѓународното жири за фестивалот за млади Џифони Експириенс 2017 во Италија кој ќе се одржи од 14-22 јули

За време на четвртото издание на фестивалот Џифони Македонија 2016 беа избрани четири млади, а на конкурсот објавен оваа година беа избрани уште четири члена на меѓународното младинско жири.
Македонските претставници во меѓународното жири за Џифони Експириенс 2017 се:
Агон Џафери
Јована Куцуловска
Борјан Гаговски
Анастасија Јуруковска
Илина Митревска
Тадеа Павловска
Марија Полјакова
Петар Јанкоски

Симон Палитов кој минатата година учествуваше на Џифони Експириенс 2016, како еден од најистакнатите членови на меѓународното жири составено од млади од преку 50 земји од светот е поканет повторно да учествува како специјален член на жирито.

Како македонски претставници во жирито на Џифини Грузија 2017 се избрани
Марко Колеќески
Маргарита Ташулова
Тијана Тројнко

        

 

Конкурс за избор на 4 Македонски учесници на фестивалот Giffoni Experience 2017 во Италија од 14-22 јули

Џифонци од цела Македонија

Пријавете се до 20 април на конкурсот за избор на 4 македонски учесници  на фестивалот Giffoni Experience 2017 во Италија од 14-22 јули.

Изборот на четири македоски претставници ќе се одржи на 22 Април, 2017 во 9.30 часот во Кинотеката на Македонија, Никола Русински бр. 1 Скопје (Спроти гимназија Никола Карев) каде ќе биде прикажан еден краток филм и ќе има дискусија за темата на филмот. Четири кандидати кои најмногу ќе се истакнат со своите елоквентни дискусии ќе патуваат во Италија од 13-23 јули како македонски претставници на најголемиот фестивал за млади Giffoni Experience, а ќе бидат избрани и учесници за други меѓународни фестивали за млади и ќе се доделат и други Giffoni награди.

Пријава за учество: goo.gl/nFJe7x

 

Џифони Патува во Штип

Патувачкиот караван на Џифони Македонија пристигна и во Штип. По веќе трите успешни изданија минатата година во Прилеп, Битола и Охрид, Економскиот факултет при Универзитетот Гоце Делчев во Штип беше четвртиот домаќин на Џифони Патува. Во пријатна атмосфера, со млади учесници од 4 средни училишта кои уживаа во програмата исполнета со филмови, дискусии и работилници, Џифони Патува одбележа уште едно одлично издание и на младите Штипјани им ја доближи магијата која е препознатлива за Џифони филмскиот фестивал. И овојпат фестивалот траеше 2 дена (сабота и недела – 26ти и 27ми ноември). Фестивалот го отворија извршниот директор на Џифони Македонија – Дарко Башески и уметничкиот директор – Елена Величковска Николовска кои им посакаа топло добредојде на младите Џифонци од Штип. Во двата фестивалски дена учесниците проследија 2 филма (“Заспаната девојка“ и “И утре е нов ден“) по кои следеше активна дискусија. По паузата, учесниците беа дел од работилниците по фотографија и сценарио. Проектот Џифони Патува не застанува тука и веќе во наредните месеци уште неколку македонски градови ќе бидат домаќини на овој фестивал. Проектот Џифони Патува е поддржан од Агенцијата за Филм на Македонија и Џифони Експириенс.

IMG_9585_resize

IMG_9661_resizeIMG_2949

 

IMG_9624_resize

Проектот Џифони Патува викендов (26 и 27 ноември) ќе има официјална програма во Штип при Економскиот факултет и Факултетот за Драмски уметности. Младите штипјани ќе имаат неповторлива можност да бидат дел од фестивалската магија на Џифони и да проследат дводневна програма богата со активности. Проектот Џифони Патува е поддржан од Агенцијата за Филм и Џифони Експириенс.

Giffoni Патува-Штип

На 26ти октомври и официјално беше свечено затворено четвртото издание на филмскиот фестивал за млади Џифони Македонија. На церемонијата која се одржа во кино Милениум, гостите имаа можност да видат се она што се случуваше во 5те фестивалски дена исполнети со многу филмови, работилници, дискусии, емоции и нови пријателства. Свеченото затворање го отвори директорката на Агенција за Филм на Македонија, Мими Ѓоргоска Илиевска, која ги поздрави сите присутни и особено ја поздрави идејата и целта на фестивалот кој од година во година е се подобар. Потоа следуваше претставувањето на работилниците и финалните производи од истите. За време на свеченото затворање беа прогласени и филмовите победници во секоја категорија како и најактивните учесници кои наредното лето ќе патуваат на Giffoni Experience во Италија. Со тоа се заокружи уште едно неповторливо поглавје од приказната Џифони Македонија со ветување за нови уште поуспешни изданија во годините што следат.

Победници (филмови)

– Јуниори: “Малиот гангстер“ – Холандија

– Кадети: “Ќе дојде денот“ – Данска

– Сениори: “Философи“ – Сад/Индонезија

 

_MG_6483

_MG_6594_MG_6812

Свечено затворање на Џифони Македонија “Сказноверзум“

Денес (26.10.2016 год.) со почеток од 19.30 часот во градското кино Милениум ќе се одржи свеченото затворање на 4то издание на Филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија’’.

Новата приказна од Џифоноверзумот е создадена, и на ова затворање ќе ја раскажеме новата ваша и наша приказна под мотото Сказноверзум која ќе биде исполнета со многу перформанси, видео записи, изложби и сл. Исто така вечерва ќе бидат објавени филмовите кои во одредена категорија од страна на интернационалното жири поделено на Јуниори, Кадети и Сениори беа избрани за најдобри. Како и секоја година и оваа ќе ги објавиме младите кои ќе не престававуват во Италија на Giffoni Experince 2017- тоа се оние џифонци кои во текот на фестивалските денови на овогодишното издание беа најактивни, покажаа посебна заинтересираност за вклучување во дискусиите како и покажаа креативност и ангажираност на работилниците.

Но тоа не е се, продолжуваме и во наредните денови со активностите под брендот Џифони а истите ќе бидат наменети за децата на Детската клиника за педијатрија. Во текот на два дена, 27ми и 28ми октомври, „Џифони Македонија“  ќе се обиде да ја доближи филмската уметност и магија до децата од оваа клиника преку проекции на два филма приспособени на нивната возраст и синхронизирани на македонски јазик.

„Џифони Македонија“ се одржува благодарение на соработката помеѓу Агенцијата за филм на Република Македонија, Giffoni Experince,Италија и тимот на Џифони Македонија како и големата подршка од страна на партнерите, покровителите  и спонзорите.

DSC_23182016-10-25 Day 4 - MKC IK 070

2016-10-25 Day 4 - MKC IK 053

2016-10-25 Day 4 - MKC IK 138

Ден 5 – Џифони Македонија “Сказноверзум“

По вчерашниот исполнет ден со активности, денес е последниот фестивалски ден на Џифони Македонија пред утрешното свечено затворање на фестивалот.

Јуниори

Филм во селекција: “Момчето фантом“ – по филмот стандардно следи дискусија.

Во 13 часот стартуваат работилниците предвидени за оваа категорија: Кореодрама, Стрип, Анимација и Pocket Gallery.

Кадети

Филм во селекција: “Ќе дојде денот“ – по филмот стандардно следи дискусија.

Сениори

Филм во селекција: “Цвет“ –  по филмот стандардно следи дискусија.

Од 13 часот во МКЦ, кадетите и сениорите ќе ги имаат завршните работилници и финализирање на производите од истите.

_MG_5220_MG_5330

_MG_5385_1_MG_5748

Ден 4 –Џифони Македонија “Сказноверзум“

Јуниори

По вчерашната прекрасна дискусија со Нурсен Четин Корекен – продуцентката на филмот во селекција “Син велосипед“ и инспиративните обраќања на извршниот директор на Џифони Експириенс, Клаудио Губитози и извршниот директор на Агенција на Филм на Македонија, Мими Ѓоргоска Илиевска, денес најмладите ќе имаат можност да го проследат филмот “Малиот гангстер“. По филмот стандардно следи дискусија.

Во 13 часот стартуваат работилниците предвидени за оваа категорија: Кореодрама, Стрип, Анимација и Pocket Gallery.

Кадети

Филм во селекција: “Кутија“ – по филмот стандардно следи дискусија.

Сениори

Филм во селекција: “По ониој свет“ –  по филмот стандардно следи дискусија.

Од 13 часот во МКЦ кај кадетите и сениорите ќе го имаме одново препознатливиот зелен тепих на кој денешни гости ќе бидат актерите од “Џган“, како и извршниот директор на Џифони Експириенс, Клаудио Губитози.

Од 15 часот започнуваат работилниците на повеќе локации низ МКЦ а паралелно во кино Фросина ќе се одвива проекција на “Панкот не е мртов“ и истата ќе биде од отворен карактер.

За вечерта од 19 часот е предвидена Интернационалната вечер – Ноќ посветена на филмската музика во изведба на Јаков Наумоски – дел од локалното жири во категоријата кадети. На оваа вечер, сите земји учеснички дел од меѓународното жири, ќе имаат можност да ги претстават сопствените култури и обичаи.

DSC_0861DSC_0983

DSC_1122

2016-10-23 Day 3 - MKC IK 100

Ден 3 – Џифони Македонија “Сказноверзум“

Новиот ден носи и нови активности за младите Џифонци во Сказноверзумот на Џифони.

Денот на Јуниорите започнува со проекција на филмот  “Син велосипед“  – Турција. По филмот ќе следи дискусија на која ќе присуствува продуцентката на филмот Нурсен Четин Корекен со која младите ќе имаат исклучителна можност да продискутираат за филмот. Заедно со продуцентката на филмот пред најмладите ќе се обрати и директорот на Џифони Експириенс, Клаудио Губитози како и директорката на Агенција на Филм на Македонија, Мими Ѓоргоска Илиевска кои ќе ги поздрават најмладите и ќе им посакаат уште еден незаборавен фестивал. По дискусијата, следат работилниците предвидени за оваа категорија: Кореодрама, Стрип, Анимација и Pocket Gallery.

Младите од категоријата Кадети најпрво ќе го проследат филмот “Кало Поти, црната кокошка“ – Непал – додекаСениорите ќе уживаат во проекцијата на “Философи“ по што следат кратките дискусии.

По паузата ќе следи Green carpet со нашата позната актерка – Ирена Ристиќ, која младите Џифонци ќе можат одблизу да ја запознаат, да и поставуваат прашања и да споделат импресии околу нејзината филмска кариера и досегашно искуство.Од 15 часот започнуваат работилниците за овие две категории: Авторски филм, Sci-Fi Zone, Film 101, Фотоверзум, One take film, Документарен филм.

 

2016-10-22 Day 2 - MKC IK 042

DSC_0440

 

 

2016-10-22 Day 2 - MKC IK 144

Ден 2 – Џифони Македонија “Сказноверзум“

По успешното вчерашно отворање на фестивалот, продолжува дружењето во Џифони сказноверзумот.

Во текот на денешниот ден, најмладите од категоријата Јуниори ќе имаат можност да го проследат филмот “Авантурата на Нели“  – Романија – по што е предвидена дискусија а потоа ќе замат учество во работилниците за оваа категорија: Кореодрама, Стрип, Анимација и Pocket Gallery.

Кадетите своите активности ќе ги започнат со проекција на филмот “Магла во август“ – Германија , додека Сениорите ќе го проследат филмот “Заспана девојка“ по што ќе следат и дискусии. Потоа, Кадетите и Сениорите ќе имаат можност да го погледнат и македонскиот филм “Превртено“ во режија на Игор Иванов-Изи. По завршување на истиот ќе следи Green carpet со режисерот и двајца од актерите од филмот – Славиша Кајевски и Милан Тоциновски, кои младите Џифонци ќе можат одблизу да ги запознаат, да им поставуваат прашања и да споделат импресии. По кратката пауза, за Кадетите и Сениорите следи учество во работилиците: Авторски филм, Sci-Fi Zone, Film 101, Фотоверзум, One take film и документарен филм.

Фестивалот за млади „Џифони Македонија“ е поддржан од Агенција за филм на Република Македонија и Giffoni Experience, Италија, во организација на: Планет М и Џифони М, под покровителство на: Министерството за култура на Република Македонија, Министерството за образование на Република Македонија, Амбасадата на Република Италија во Република Македонија, Младинскиот културен центар, Кинотеката на Република Македонија, Градот Скопје, Општина Карпош, Областа Кампанија и многу други. Спонзори се: Хотел Холидеј Ин, Витаминка АД, Орбико – Чупа Чупс и многу други. Фестивалот е поддржан од Македонски Телеком.

2016-10-21 Opening Ceremony - Igor Kostov 091

2016-10-21 Opening Ceremony - Igor Kostov 083

 

2016-10-21 Opening Ceremony - Igor Kostov 106

Ден 1 – Џифони Македонија “Сказноверзум“

Јуниори

Филм во селекција: “Вселенски кучиња“  – Русија 2010 (108 минути)По дискусијата ќе има едукативна тура низ кинотека, за младите Џифонци одблизу да се запознаат со филмската уметност и техника.

Во 13 часот стартуваат работилниците предвидени за оваа категорија: Кореодрама, Стрип, Анимација и Pocket Gallery.

Кадети

Филм во селекција: “Рара“ – Шпанија 2016 (88 минути) – по филмот  следи дискусија.

Сениори

Филм во селекција: “Професорот по виолина“ – Бразил 2015 (102 минути) – по филмотследи дискусија.

Од 13 часот започнуваат работилници:

1. Авторски филм

2. Sci-Fi Zone

3. Film 101

Вечерта од 19.30 часот во Кино Милениум ќе се одржи свечено отворање на кое присутните ќе имаат можност премиерно да го погледнат италијанскиот филм “Италијанска трка“ во режија на Матео Ровере. По филмот ќе следува коктел во фоајето на Кино Милениум под покровителство на Неговата Екселенција г-дин Карло Ромео, Амбасадор на Италија во Македонија.

 

ВАЖНО СООПШТЕНИЕ ЗА СИТЕ ИНДИВИДУАЛНИ УЧЕСНИЦИ НА ЏИФОНИ МАКЕДОНИЈА 2016

Драги Џифонци,

Би сакале да ве известиме дека сите вие коишто испративте индивидуални апликации од средните училишта од каде што нема одговорен координатор за филмскиот фестивал Џифони Македонија, истите се примени од наша страна и со задоволство го потврдуваме вашето учество на фестивалот. Сите вие, ќе добиете и потврден мејл од наша страна за вашето учество. Околу дополнителните информации за регистрација, следете ги нашите социјални медиуми преку кои најлесно ќе се информирате за распоредот на Џифони активностите.

Се гледаме на Џифони!

Повик за волонтери – Џифони Македонија 

Волонтирај на Џифони!
Биди и ти дел од нашиот СКАЗНОВЕРЗУМ!

Филмскиот Фестивал за млади Џифони Македонија и оваа година е во потрага по инспиративни, енергични и креативни луѓе кои заедно со тимот на фестивалот ќе помогнат во целосната организација на четвртото издание на овој интернационален филмски фестивал. Фестивалот ќе се одржи од 21ви до 26ти Октомври на добро познатите локации МКЦ и Кинотека. Доколку ве интересира филмот, уметноста, културата и сакате да искусите нешто ново, тогаш Џифони Македонија ви нуди неповторлива можност.
Сподели ја твојата приказна во заедничкиот сказноверзум! Се гледаме на Џифони во октомври!

*Крајниот рок за пријавување е 30ти септември.
*Потребна е целосна достапност за време на фестивалските денови од 21ви до 26ти октомври!

Аплицирајте на https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdf10IGVpZ0P_5jwuXde6q9ZjI9vBdL0LNYmhtMZUCUdCr3Kg/viewform

14359155_10154612334776654_6045895702457516962_n

 

It’s time for Giffoni Macedonia! Thinking about all the smiling faces at‪#‎GiffoniMk3‬ we promise you an even better 4th edition of Giffoni Macedonia from the 21th till the 26th of October 2016! Let your story become part of our STORYVERSE!!! All you need to do is to submit the online application!

HIGH-SCHOOLS – https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSddp52mpr0NMBnC5bsB5SkaSp-MgY_3KZjq_P_Eg-eiMywKUQ/viewform?c=0&w=1

Време е за Џифони Македонија! Инспирирани од вашите насмеани лица на #GiffoniMk3 ви ветуваме уште подобро 4то издание на Џифони Македонија од 21ви до 26ти Октомври 2016! Вашата приказна нека биде дел од нашиот СКАЗНОВЕРЗУМ! Сè што треба да направите е само да ја пополните онлајн апликацијата!
СРЕДНИ УЧИЛИШТА – https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSddp52mpr0NMBnC5bsB5SkaSp-MgY_3KZjq_P_Eg-eiMywKUQ/viewform?c=0&w=1

najnovo

 

It’s time for Giffoni Macedonia! Thinking about all the smiling faces at‪#‎GiffoniMk3‬ we promise you an even better 4th edition of Giffoni Macedonia from the 21th till the 26th of October 2016! Let your story become part of our STORYVERSE!!! All you need to do is to submit the online application!
Local jury MIDDLE SCHOOLS – https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdYgpYIaiAOwXatUrk3Yu0dqNizm8q53TWilTaW5K5wTH1dog/viewform?c=0&w=1

Време е за Џифони Македонија! Инспирирани од вашите насмеани лица на #GiffoniMk3 ви ветуваме уште подобро 4то издание на Џифони Македонија од 21ви до 26ти Октомври 2016! Вашата приказна нека биде дел од нашиот СКАЗНОВЕРЗУМ! Сè што треба да направите е само да ја пополните онлајн апликацијата!
Локално жири- ОСНОВНИ УЧИЛИШТА – https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdYgpYIaiAOwXatUrk3Yu0dqNizm8q53TWilTaW5K5wTH1dog/viewform?c=0&w=1

jdsv

 

Агенција за филм на Република Македонија во соработка со Џифони Македонија и Кинотека на Македонија уште еднаш успешно го организираше ЕФА Филмскиот ден за млади, кој по вторпат се случува и во Скопје. Настанот истовремено се организира во 25 европски земји. Оваа година младата публика составена од деца од 12 до 14 години имаше можност да проследи 3 исклучително интересни и различни филмови. Меѓу предвидените активности, учесниците во слободното време се релаксираа со забавни игри во кои можеа да е дружат и подобро да се запознаат меѓу себе. Насмевките на учесниците само ја потврдија фантастичната атмосфера за време на целиот ден исполнет со забава, филмови и многу дружење.

Голема благодарност до нашите официјални спонзори кои го поддржаа овој настан:

–          Mentos
–          Juicy
–          Ladna
–          Kellogg’s
–          Tea Colors

Резултатите од гласовите на нашето жири беа:

1. Miss Impossible (France) – 41

2. Girls Lost (Sweden) – 33

3. Rauf (Turkey) – 27

Miss Impossible е севкупен победник по гласовите на сите 25 земји учеснички.

 

13116322_1018617908224630_7102935146856058492_o 13123375_1018393894913698_932696731753976250_o 13131324_1018617014891386_8705801094637552119_o 13131320_1018538031565951_6749273927548386040_o 13116322_1018617908224630_7102935146856058492_o 13161904_1018540494899038_7133174059925927042_o 13131505_1018379488248472_4322891868741393330_o 13147648_1018542538232167_2727170816483623363_o

Повик за учество на Европскиот ден на филмот

Доколку го сакаш филмот и имаш помеѓу 12 и 14 години, биди дел од Европскиот филмски ден за млада публика и гласај за најдобриот Европски филм  зaедно со твоите врсници од повеќе од 20 европски градови и земји.

Европскиот филмски ден за млада публика претставува целодневен настан кој на 8 МАЈ 2016 година во Кинотека на Р.Македонија втора година по ред ќе се одржи во градот Скопје.

На овој ден младата публика ќе има можност да проследи 3 филма селектирани од страна на Европската филмска академија кои ќе се прикажуваат истовремено во различни градови низ цела Европа. На младата публика во сите овие градови по проследување на филмовите преку гласање ќе им биде доверена задачата да го изберат најдобриот европски филм кој свечено ќе биде прогласен за победник на официјалната церемонија која се одржува во Ерфурт, Германија.

За време на настанот младите од сите земји ќе бидат поврзани меѓу себе преку live stream, ќе имаат можност да бидат дел од официјалната церемонија, додека преку комуникациска платформа ќе имаат можност освен да комуницираат меѓу себе, воедно и да им поставуваат прашања на режисерите, актерите и продуцентите на филмовите.

Затоа ве покануваме да бидете и вие дел од овој настан кој покрај филмовите ќе има и многу други забавни содржини. Се што треба да направите е да ја пополните оваа пријава и да уживате во светот на филмот.

Настанот е поддржан од Агенцијата за филм на Република Македонија а во соработка со Џифони Македонија и Кинотека на Република Македонија.

Сите трошоци во однос на влезниците, храната и другите содржини ќе бидат покриени од страна на организаторите.

Пополнете ја апликацијата на следниов линк: https://docs.google.com/forms/d/1ch8loWhzQV_1ufHmod-H6rQiH-4mfdrwXPVs92Vm2Ns/viewform?c=0&w=1

 

 12829076_1355958024418097_6548264989214169212_o

 

APPLY NOW FOR GFF EXPERIENCE IN ITALY AND GEORGIA!!!
Giffoni Macedonia is extremely happy to announce 2 international applications regarding Giffoni festivals in Italy & Georgia this summer. You definitely don’t want to miss this! The applications are opened for all high-school students in Macedonia. Don’t think twice, submit your application immediately and experience another Giffoni event.

Apply here: https://docs.google.com/forms/d/1VWHTS0Cg_0xiAAPGugQlwW9Lxou4n8wRQnxvdgFSaic/viewform?c=0&w=1

collage gff

VOTE FOR YOUR FAVOURITE THEME FOR THE NEXT EDITION OF GIFFONI MACEDONIA!

After a short break, we are back! Let’s choose together the official theme for the 4th edition of Giffoni Macedonia.
VOTE for your favourite theme on the link below – https://docs.google.com/forms/d/1ilC2vTIs3sVgFnfcEkmumS3t1Hu__dtMkfF-NrbORNY/edit?usp=sharing_eid&ts=5702cfd4

– Stories / Приказни
– Challenge / Предизвик
– Horizons / Хоризонти
– Multiverse / Мултиверзум

1512129_998177150268706_2230516717219354492_o

 

 

Во Охрид утрово пристигна фестивалот Џифони Патува, поддржан од Агенцијата за Филм и Џифони Експириенс во соработка со Институтот за Филм и Општина Охрид. Преку 120 средношколци од Охрид викендов ќе уживаат во филмската програма збогатена со креативни работилници (фото приказна, едноминутни филмови и игра на жанрови) и дополнителни активности организирани од страна на Џифони Македонија.

На свеченото отворање денес, младата охридска публика ја поздравија директорката на Џифони Македонија – Елена Величковска Николовска и градоначалникот на град Охрид – Никола Бакрачески. И двајцата изразија огромно задоволство што Охрид овие два дена ќе биде домаќин на овој филмски фестивал за млади со надеж дека оваа соработка ќе продолжи и во наредните години.

_MG_7304

_MG_7491_MG_7448

 

 

 

 

 

 

Проектот Џифони Патува по долго очекување пристигна и во Охрид.

Денес, со почеток во 12 часот во просториите на Општината на град Охрид, се одржа прес конференција по повод фестивалот кој во наредните 2 дена ќе се одржи во Охрид.

На прес конференцијата се обратија заменик градоначалникот на град Охрид – Ангел Јанев, директорот на Институтот за Филм – Зоран Велјановски и директорката на филмскиот фестивал за млади Џифони Македонија – Елена Величковска Николовска. Тројцата изразија огромно задоволство што Охрид ќе биде дел од проектот Џифони Патува и што младите од овој град ќе имаат единствена можност да ја почувствуваат препознатливата Џифони магија. Меѓу другото, ова ќе биде одлична можност средношколците од Охрид да учествуваат на проект од ваков тип кој ја истакнува креативната и едукативната страна преку низа на активности и работилници поврзани со филмската уметност.

Со фестивалот во Охрид, Џифони Македонија во соработка со Агенцијата за филм на Р.Македонија и Џифони Експириенс Италија ќе го заокружи  овогодинешниот проект Џифони Патува кој во својата програма ги опфати и Прилеп и Битола.

Giffoni Macedonia continues with the project Giffoni On tour in different cities of Macedonia. The main idea of the project is to spread the energy and the passion for cinema that the famous” Giffoni Experience” brings to the young people all around the world.

The next and last edition for this year will be held in the city of Ohrid on 26th and 27th of December 2015. The event consists of film screenings, discussions, workshops and other fun activities that will promote the film art among the young participants.

The project Giffoni on Tour is promoted by the Macedonian Film Agency, Djifoni M – Association for promotion of the film culture and Giffoni Experience, in cooperation with the Municipality of Ohrid and the Institute of Film.

Document-page-001

Dear Giffoniers,
Fill in this short questionnaire about the third edition of Giffoni Macedonia and help us improve the next one 🙂
Share it with all your friends!!!

https://docs.google.com/forms/d/1jf_rHfa2TSRlNaY8n0pkwAKwKnMsxIwglP-TeCr3F6o/edit

GFF Daydreaming

CLOSING CEREMONY

YOUTH FILM FESTIVAL “GIFFONI MACEDONIA”

Youth Film Festival Giffoni Macedonia wrapped its third edition with a closing ceremony which took place on October 11 at Cinema Millennium at 8 p.m. with a presentation of the final products and performances prepared by the young participants over the five festival days, and an announcement of the best films, as voted by the young jury.

“I Give You My Word 2” by Aleksandar Karpilovsky was voted  best film in the category Juniors, with the Plaque Award being received by the producer of the film, Mr Vladimir Esinov, who together with Vladimir Jastreba from the Russian Cultural Centre in Sofia, Bulgaria were special guests at the festival.

“Sanctuary” by Marc Brummund was voted best film in the category Cadets and “Sixteen” by Rob Brown was voted best film in the category Seniors.

 Traditionally, the festival chooses the most active participants from each category who get a chance to be a part of other international festivals as representatives from Giffoni Macedonia. As most active participants from the category Juniors were chosen: Luka Grashkovski, Luka Krstev, Nikolija Pehchevska and Eva Stojanovska, from the category Cadets: Sevdalina Damevska and Jakov Naumovski and from the category Seniors: Tamara Barsova and Tino Apostolovski.

Despite the fact that this was the last festival day for the young participants, the expression of their faces revealed that this is not their final goodbye, that they will continue to carry, enrich and multiply the creative energy that they have been accumulating over the past five days – until their next encounter with Giffoni Macedonia.

 

 

GFF Daydreaming

YOUTH FILM FESTIVAL “GIFFONI MACEDONIA”

11.10.2015

Program

11.10.2015

10+   Juniors

The day of the children from the Junior Category began at 9.30 a.m. with a screening of the film “Antboy” by Ask Hasselbalch, followed by a discussion filled with many questions. The children who most actively engaged in the discussions were given awards, courtesy of our sponsor Triglav and Mentos.

ANTBOY

Danmark, 2013, 88’

Director: Ask Hasselbalch

Synopsis:A 12-year-old boy develops super powers after being bitten by an ant in this adolescent superhero adventure for the entire family. Convinced that he should use his newfound abilities to fight evil, young Pelle (Oscar Dietz assumes the identity of Antboy and embarks on a mission to defeat the nefarious Flea. Later, a young girl is kidnapped, and Antboy must seek the help of his best-friend Wilhelm and their brave classmate Ida in order to carry a daring rescue.

 Following the screening the children began filling in the evaluation forms for the festival and its content and voted for their favorite film.

After the brief break, the children from the workshops: Prima Danza Choreodrama, Storigami, Stage Acting and Giffoni Journalists began with the final preparations of their products that they created during the past few days, in anticipation of the closing ceremony of the festival.

13+ Cadets

The day of the youth from the Cadets Category began at 9.30 a.m. with a screening of the film “Graduation” by Tomaš Houšká, followed by a discussion filled with many questions. The children who most actively engaged in the discussions were given awards, courtesy of our sponsor Triglav and Mentos.

THE GRADUATION

Czech Republic, 2013, 87’

Director: Tomaš Houšká

Synopsis: The Graduation is a classic teenage comedy, very playful, sometimes going a bit over the edge. Moments of reality in the film often alternate with dreams and visions. The basic plot is the attempt of a gang of high school seniors to graduate while not working too hard at it, even if they have to resort to a bit of underhanded tactics. The two main protagonists hack into the Ministry’s server, where they look for the answers to the final exam questions in vain, though they get into deep water for it. It almost looks like they will be taken away from the exams by a special police unit because of hacking.

The Cadets also had the opportunity as part of their discussion to welcome as special guests the children actors from the French film “A fond” which is currently being shot in the Republic of Macedonia – Stylane Lecaille (11 years-old) and Joséphine Callies (15 years-old) who managed to translate a part of their acting experience and the filmmaking process to the audience.

2.1.

16+ Seniors

The day of the youth from the Seniors Category began at 9.30 a.m. with a screening of the film “Sixteen” by Rob Brown, followed by a discussion filled with many questions. The children who most actively engaged in the discussions were given awards, courtesy of our sponsor Triglav and Mentos.

SIXTEEN

USA, 2013, 80’

Director: Rob Brown

Synopsis:

Sixteen is an urban thriller about an African former child soldier called Jumah who was brought to London by Laura, an aid worker who he now lives with. Jumah is about to turn 16 in two days and wants to leave his violent past behind him. Things seem to have taken a turn for the better with Jumah now; he has a sweet but tentative romance blossoming with a girl at school. But then Jumah witnesses a stabbing and the people involved want to make sure that Jumah says nothing to the police about what he saw that night. Pressure mounts as violence forces its way back into Jumahʼs life.

After the brief brake, the Cadets and Seniors had a chance to meet and greet actress Ana Stojanovska on the Green carpet, and in the discussion learn something more about her career and acting experience.

Following the Green carpet thanks to the sponsor Triglav the youth were entertained by a special guest were entertained for a half an hour by a pantomime artist.

During the day, the youth who participated in the workshops: Photo Dreaming, Special Effects, Film Criticism, Graffic Design and Tango began with the final preparations of their products that they created during the past few days, in anticipation of the closing ceremony of the festival. .

But the day doesn’t end here. As part of Giffoni Macedonia’s additional program this evening at 7 p.m. Capitol Mall will host “Giffoni Macedonia – Film magic for the youngest” where the youngest audience (age 7-12) will have the chance to enjoy in the screening of an animated film:

Mortadelo and Filemon: Mission Implausible

Spain, 2014

Director: Javier Fesser

Age recommendation: 7-12 (with Parental Guidance)

Synopsis:Jimmy el Cachondo and his henchmen have stolen a top secret document from the TIA headquarters that can ridicule them in front of all other spy agencies. The Superintendent will have no choice than to command the mission of retrieving it to Mortadelo and Filemón. To make matters worse, dangerous criminal Tronchamulas has escaped jail and plans to exact revenge on Filemón for arresting him in the past. Eventually they will be forced to team up to find Jimmy’s hideout. Meanwhile, Professor Bacterio tries to help the pair of agents with his latest invention: the “reversicine”, a beverage that turns people into the exact opposite of what they are or think.

And, as all things must come to an end, tonight is the final evening of this great five-day journey, with a closing ceremony which will take place at Cinema Millennium at 8 p.m. The festival will present the best films as voted by the children as well as the final products and performances from the workshops.  We hope that the festival offered again an interesting and rich film and educational program and managed to expand the views of the youth coming from Macedonia and abroad fulfilling at least part of their dreams. We will be eagerly awaiting for the next edition and wish that you never stop daydreaming, because that is a manifestation of your wishes that help us make the impossible possible.

Youth Film Festival “Giffoni Macedonia” is organized by the Association for promotion of film culture Djifoni M, thanks to the signed agreement for cooperation between the Macedonian Film Agency and Giffoni Experience Italy.

 None of this would have been possible without the institutions which have given their full support to this festival: the Macedonian Ministry of Culture, the Macedonian Ministry of Education and Science, the Italian Embassy in Macedonia, the Cinematheque of Macedonia, Youth Cultural Centre, Macedonian National Theatre, the City of Skopje and the Municipality of Karpos.

The official partner is Makedonski Telekom.

Other sponsors or so-called Giffoni friends: Triglav, Automotive Group – Renault, Mentos, Kapri, Jana Water, Media Screen , JVSNet, Tomce-Sofka, Holiday Inn and many others.

 

 

GFF Daydreaming

YOUTH FILM FESTIVAL “GIFFONI MACEDONIA”

10.10.2015

Program

10.10.2015

10+   Juniors

The day of the children from the Junior Category began at 9.30 a.m. with a screening of the film “I Give You My Word 2” by Aleksandar Karpilovsky, followed by a discussion filled with many questions. The children who most actively engaged in the discussions were given awards, courtesy of our sponsor Mentos.

I GIVE YOU MY WORD 2

Russia, 2015, 99’

Director: Aleksandar Karpilovsky

Synopsis:

Russia, 1979. Best friends Dima, Misha and Lena go to summer camp at the sea. Together with them, favorite dog Sava. In the camp they are waiting for exciting adventures, treasure, duel, caves and much more. And, of course, first love with Shakespearean passions…

Following the screening, the children got the opportunity to meet and greet the producer of the film, Vladimir Esinov, who shared with them a glimpse of his experience while shooting the film and working with young actors.

After the short break the children took part in the following workshops:

PRIMA DANZA CHOREODRAMA (participants – max 30)

This workshop takes the participants in the fun world of dance and choreography. By learning the movements of the body and their combinations with the rhythm, the participants on this workshop will merge several choreographies from famous music films and will perform them on the closing ceremony.

STORIGAMI (participants – 30 max)

Origamis are figures made of paper crafted following traditional Japanese tech- niques. Combining the stories and the origami, the participants on this workshop will create their stories using this interesting paper figures.

 STAGE ACTING (participants – max 30)

The stage acting is always a challenge for many young people. One can enter in this magic world in many different ways and this workshop will reveal to the par- ticipants some of them. An experienced acting crew straight out of the TV screens will teach you some of the secrets of the acting improvisations and how to create a story that will touch everyone.

GIFFONI JOURNALISTS (participants – max 30)

The world of events and information is getting more and more interesting and richer. Through this workshop get directly involved in reporting about the world of Giffoni. Writing texts, taking statements and pictures of the events are some of the ways your work on the Giffoni Newsletter and the Giffoni News Board will inform about the daily events on the festival

13+ Cadets

The day of the youth from the Cadets Category began at 9.30 a.m. with a screening of the film “Sanctuary” by Marc Brummund, followed by a discussion filled with many questions. The children who most actively engaged in the discussions were given awards, courtesy of our sponsor Kapri.

SANCTUARY

 Germany, 2015, 104’

Director: Marc Brummund

Synopsis:

May 1968: Rolling Stones, bell-bottoms, mini-skirts, sexual revolution, protests against the Vietnam War… While Germany sets off for a new era of freedom, rebellious fourteen-year-old Wolfgang gets sent to Freistatt, a foster home for difficult children. There he shall be “educated” to become a decent boy. Wolf- gang puts up a determined resistance against the brutal working conditions and the perfidious education methods of the wardens; he doesn’t allow them to get him down. But for how long can he manage to resist the system of violence and oppression without brutalizing himself? A movie based on true stories, about the merciless fight of a boy to save the last bit of humanity and dignity in an oppressive system of society.

 16+ Seniors

The day of the youth from the Seniors Category began at 9.30 a.m. with a screening of the film “Max&Lenny” by Fred Nicolas, followed by a discussion filled with many questions. The children who most actively engaged in the discussions were given awards, courtesy of our sponsor Kapri.

MAX&LENNY

 France, 2014, 86’

Director: Fred Nicolas

Synopsis:

Marseille, a multicultural city. Max is a cheerful teenager who lives ille- gally with her Congolese family. Lenny meets Max while she is rehears- ing her rapping in secret. Rap is the language of her soul, and music will be the bond that unites the two girls. Max and Lenny is the story of a friendship between two girls fighting for survival in a northern area of Marseille.

Following the films the Cadets and Seniors had a chance to meet and greet actress Natasa Petrovik on the Green carpet, and in the discussion learn something more about her career and acting experience.

After the Green carpet, the youth took part in the following workshops:

PHOTODREAMING (participants – 30 max)

This workshop introduces the participants in the technical and aesthetical elements of photography as art. By establishing the definition of the different terms, the participants will be able to successfully shot their own photographs that will illustrate or give away a feeling of dreaminess.

 SPECIAL EFFECTS (participants – 20 max)

 The special video effects are everyday sight on our screens. The production of these effects has always been an interesting process which combined knowledge of technology, creativity and a sense for visual esthetics. This workshop will reveal the process of implementation of one of the most used special effects, the chroma key.

FIlM CRITICISM (participants – 15 max )

 The film art is the most complex art humanity has created so far. It contains elements of all other arts, but it also has something original. The film criticism ad- dresses the aspects that move the story forward and represents important part of the film industry. On this workshop, the participants will gain skills for successful and arguable analyzes of the films they watch.

 GRAPHIC DESIGN (participants – 10 max )

 Become familiar with the overall process of creating posters and similar visual materials. The workshop for graphic design gives opportunity for anyone willing to develop his or hers digital design techniques to do so. Through detailed introduction of the software used in this creative industry, the participants will trained to create posters on given subject. Knowledge of digital design or drawing software is welcomed, but not necessary.

 TANGO (participants – 30 max ) The passion of the soul is always visible in the tango. This workshop introduces the participants to the sensual world of this dance. Learn part of the history and practice the basic steps. This workshop will create a dance choreography that will be presented on the closing ceremony at the end of the festival.

But the day doesn’t end here. As part of Giffoni Macedonia’s additional program this evening at 7 p.m. Capitol Mall will host “Giffoni Macedonia – Film magic for the youngest” where the youngest audience (age 5+) will have the chance to enjoy in the screening of an animated film:

 Pim & Pom – The Big Adventure

Netherlands, 2014

Director: Smid, Gioia
Age recommendation: 5 years and up

Synopsis:
The two cats Pim and Pom are best friends who live together with “The Lady”. When, one day, the lady’s nieces Tracey and Stacey come to visit, they take the cats to the park for a picnic. However, the nieces want to keep the cats for themselves and have come up with a secret plan to kidnap them. Pim and Pom manage to escape their clutches but then they get lost and end up trying to survive on the streets. There they meet a bunch of alley cats who really put their friendship to the test. Will Pim and Pom be able to stay together and find their way home?

 

GFF Daydreaming

YOUTH FILM FESTIVAL “GIFFONI MACEDONIA”

09.10.2015

Today is the third day where we will continue to learn, have fun and get to know each other even better. Unlike yesterday, when the rain impeded our movements, today the Sun is up again which will enable us to continue with our story, to have fun and dream with our eyes open.

Yesterday evening, the international jury which includes 50 young people from 10 countries from the region and abroad, had the opportunity to enjoy and party with our local participants at the party which was organized especially for them at the Youth Cultural Centre.

Program

09.10.2015

10+   Juniors

The day of the children from the Junior Category began at 9.30 a.m. with a screening of the film “Black Brothers” by Xavier Koller, followed by a discussion filled with many questions. The children who most actively engaged in the discussions were given awards, courtesy of our sponsor Kapri.

THE BLACK BROTHERS

Germany, Switzerlan, 2013, 108’

Director: Xavier Koller

Synopsis:

Switzerland, 19th century. In a remote mountain village, Giorgio, 14, leads a harsh but happy life –until the day his mother has a serious accident. The only way his father can pay the doctor is … by selling Giorgio. 40 francs is what Giorgio’s father gets from the “Man with the Scar,” who resells the boys he buys in Switzerland to prosperous chimney-sweep agents in Milan. There, Giorgio and his friend Alfredo become “spazzacamini,” forced to work in narrow, soot-filled chimneys. For the boys, it’s an exciting adventure: the big city, the secret crypt beneath a church, the pretty, but gravely ill Angeletta, his master’s daughter… Giorgio is in luck, for he is treated well by his master Battista, even though Battista’s wife and son enjoy tormenting him. But Alfredo is driven to his physical limits. To ward off attacks by street gangs like the “Wolves,” Alfredo founds the “Black Brothers” gang and makes Giorgio their first blood brother.

After the short break, through the workshop “Game of Genres” – Part II, the children were given the task to watch a short video clip from popular films and to guess their genre. Following the “Game of Genres” , the children took part in the workshops:

PRIMA DANZA CHOREODRAMA (participants – max 30)

This workshop takes the participants in the fun world of dance and choreography. By learning the movements of the body and their combinations with the rhythm, the participants on this workshop will merge several choreographies from famous music films and will perform them on the closing ceremony.

STORIGAMI (participants – 30 max)

Origamis are figures made of paper crafted following traditional Japanese tech- niques. Combining the stories and the origami, the participants on this workshop will create their stories using this interesting paper figures.

 STAGE ACTING (participants – max 30)

The stage acting is always a challenge for many young people. One can enter in this magic world in many different ways and this workshop will reveal to the par- ticipants some of them. An experienced acting crew straight out of the TV screens will teach you some of the secrets of the acting improvisations and how to create a story that will touch everyone.

GIFFONI JOURNALISTS (participants – max 30)

The world of events and information is getting more and more interesting and richer. Through this workshop get directly involved in reporting about the world of Giffoni. Writing texts, taking statements and pictures of the events are some of the ways your work on the Giffoni Newsletter and the Giffoni News Board will inform about the daily events on the festival

13+ Cadets

The day of the youth from the Cadets Category began at 9.30 a.m. with a screening of the film “The Great Water” by Ivo Trajkov, followed by a discussion filled with many questions. The children who most actively engaged in the discussions were given awards, courtesy of our sponsor Kapri.

THE GREAT WATER

Macedonia, 2004, 93’

Director: Ivo Trajkov

Synopsis:

Based on a children’s book written by Zivko Cingo in the 1970s, the movie is about the difficult transition in Macedonia after World War II. The film begins in the present as old Lem, Macedonian politician who is experiencing a heart attack and while he is being wheeled into a hospital and examined and wired, he has memory flashbacks to his childhood in 1945. He is brought to the ‘orphanage’ where orphans are children of the enemies of the new regime. There he learns how to adjust to the role of obedient brainwashing.

16+ Seniors

The day of the youth from the Seniors Category began at 9.30 a.m. with a screening of the film “Maybe Tomorrow” by Alex K. Lee, followed by a discussion filled with many questions. The children who most actively engaged in the discussions were given awards, courtesy of our sponsor Kapri.

THE GREAT WATER

 Macedonia, 2004, 93’

Director: Ivo Trajkov

Synopsis:

Based on a children’s book written by Zivko Cingo in the 1970s, the movie is about the difficult transition in Macedonia after World War II. The film begins in the present as old Lem, Macedonian politician who is experiencing a heart attack and while he is being wheeled into a hospital and examined and wired, he has memory flashbacks to his childhood in 1945. He is brought to the ‘orphanage’ where orphans are children of the enemies of the new regime. There he learns how to adjust to the role of obedient brainwashing.

Following the films the Cadets and Seniors had a chance to meet and greet actor Toni Mihajlovski on the Green carpet, and in the discussion learn something more about his rich career and experience.

After the Green carpet, the youth took part in the following workshops:

PHOTODREAMING (participants – 30 max)

This workshop introduces the participants in the technical and aesthetical elements of photography as art. By establishing the definition of the different terms, the participants will be able to successfully shot their own photographs that will illustrate or give away a feeling of dreaminess.

SPECIAL EFFECTS (participants – 20 max)

The special video effects are everyday sight on our screens. The production of these effects has always been an interesting process which combined knowledge of technology, creativity and a sense for visual esthetics. This workshop will reveal the process of implementation of one of the most used special effects, the chroma key.

FIlM CRITICISM (participants – 15 max )

The film art is the most complex art humanity has created so far. It contains elements of all other arts, but it also has something original. The film criticism ad- dresses the aspects that move the story forward and represents important part of the film industry. On this workshop, the participants will gain skills for successful and arguable analyzes of the films they watch.

GRAPHIC DESIGN (participants – 10 max )

Become familiar with the overall process of creating posters and similar visual materials. The workshop for graphic design gives opportunity for anyone willing to develop his or hers digital design techniques to do so. Through detailed introduction of the software used in this creative industry, the participants will trained to create posters on given subject. Knowledge of digital design or drawing software is welcomed, but not necessary.

TANGO (participants – 30 max ) The passion of the soul is always visible in the tango. This workshop introduces the participants to the sensual world of this dance. Learn part of the history and practice the basic steps. This workshop will create a dance choreography that will be presented on the closing ceremony at the end of the festival.

Our activities don’t stop here. As part of Giffoni Macedonia’s additional program we would like to announce the event “Giffoni Macedonia – Film magic for the youngest” which will take place on October 10 and 11 at Capitola Mall, at 7 p.m. The youngest audience will have the chance to enjoy in the screening of the following films:

Pim & Pom – The Big Adventure

Netherlands, 2014

Director: Smid, Gioia
Age recommendation: 5 years and up

Synopsis:
The two cats Pim and Pom are best friends who live together with “The Lady”. When, one day, the lady’s nieces Tracey and Stacey come to visit, they take the cats to the park for a picnic. However, the nieces want to keep the cats for themselves and have come up with a secret plan to kidnap them. Pim and Pom manage to escape their clutches but then they get lost and end up trying to survive on the streets. There they meet a bunch of alley cats who really put their friendship to the test. Will Pim and Pom be able to stay together and find their way home?

Mortadelo and Filemon: Mission Impalusible

Spain, 2014

Director: Javier Fesser

Age recommendation: 7-12 (with Parental Guidance)

Synopsis:

Jimmy el Cachondo and his henchmen have stolen a top secret document from the TIA headquarters that can ridicule them in front of all other spy agencies. The Superintendent will have no choice than to command the mission of retrieving it to Mortadelo and Filemón. To make matters worse, dangerous criminal Tronchamulas has escaped jail and plans to exact revenge on Filemón for arresting him in the past. Eventually they will be forced to team up to find Jimmy’s hideout. Meanwhile, Professor Bacterio tries to help the pair of agents with his latest invention: the “reversicine”, a beverage that turns people into the exact opposite of what they are or think.

 

 

 

GFF Daydreaming

 

YOUTH FILM FESTIVAL “GIFFONI MACEDONIA ”

08.10.2015

_MG_1244  Claudio Gubitosi, founder and Creative Director of Giffoni Experience Italy, yesterday greeted the audience at the opening ceremony in the crowded cinema Millennium with a video message: “First of all, I would like to greet you on behalf of Giffoni, on the start of the third edition of Giffoni Macedonia.  Unfortunately, this year I wasn’t able to attend due to many work-related commitments in this period, meetings, projects, planning of the program as well as the future of the idea of Giffoni. I would like to wish you all good luck and success in your work as well as to especially thank everyone who with their efforts has contributed to the realization of this year’s edition of Giffoni Macedonia. I am now standing in front of a great and truly special location, as you can see, it is still in construction, we already have the form now we only need to add the content. We are prepared to realize the dream we have been dreaming over the past 14 years – Giffoni Multimedia Valley, which, as you already know will be a great space which will include a museum, a cinematheque, new cinemas for film screenings, meeting venues etc. The idea that has been born 14 years ago is now coming to completion.This is exactly the place from where I would like to send you my greetings. I know very well the hall where you are now watching me from, and would like to send hugs to the whole audience and their families. I would especially like to greet the boys and girls who will be part of this year’s jury and team of Giffoni Macedonia…I have to mention the most important fact, that none of this would have been possible if there wasn’t for the support of the Macedonian Film Agency who have eagerly embraced this idea as their own which in the end proved pivotal for the presence of Giffoni in Macedonia. I would like to thank the director of the Agency Darko, Daniela and the whole team of the Macedonian Film Agency. And of course, to thank the Association Giffoni Macedonia and all the volunteers who have greatly contributed with their work for us to be here tonight, at the opening ceremony of the third edition of Giffoni Macedonia. My dear youth, you will get the chance to watch films, make new friendships and at least partially feel the magic of Giffoni Experience which takes place in July. I am sending you all a big hug and as well as a greeting to the Macedonian Minister of Culture, Mrs. Elizabeta Kanceska, which was our guest in Giffoni this year and had the chance to first handedly witness the support we enjoy from the public and private sector in the realization of the event. I would also like to welcome our extremely capable Italian Ambassador to Macedonia, Mr. Bellelli, who has collaborated and contributed to this project and from the very beginning believed in the success of this cultural cooperation. I wish you a pleasant evening, enjoy the film and here, with the picture of your poster that Francesca is now giving me, I wish you a successful start and embrace you all.”

 

Program

08.10.2015

10+   Juniors

The day of the children from the Junior Category began at 9.30 a.m. with a screening of the film “Mirage” by Svetozar Ristovski. The youth were excited because the director of the film Svetozar Ristovski and the actor Vlado Jovanovski were today’s guests at the discussion and let the young in the secrets of the making of the film.

The children who most actively engaged in the discussions were given awards, courtesy of our sponsor Mentos.

MIRAGE

Macedonia, 2004, 107’

Director: Svetozar Ristovski

Synopsis:

The film takes place in Veles during the Republic of Macedonia’s post-independence years. It tells the story of 13-year-old Marko Trifunovski, a talented but abused Macedonian schoolboy whose harsh circumstances gradually transform him into a criminal. Two mentors offer Marko hopes of a better future, but they eventually fail him, leading to his catastrophic change. The illusory nature of these hopes is foreshadowed by the film’s epigraph, an aphorism from Friedrich Nietzsche’s Human, All Too Human: “Hope is the worst of evils, for it prolongs the torments of man“.

Following the short break, the youth took part in the following workshops:

PRIMA DANZA CHOREODRAMA (participants – max 30)

This workshop takes the participants in the fun world of dance and choreography. By learning the movements of the body and their combinations with the rhythm, the participants on this workshop will merge several choreographies from famous music films and will perform them on the closing ceremony.

STORIGAMI (participants – 30 max)

Origamis are figures made of paper crafted following traditional Japanese techniques. Combining the stories and the origami, the participants on this workshop will create their stories using this interesting paper figures.

STAGE ACTING (participants – max 30)

The stage acting is always a challenge for many young people. One can enter in this magic world in many different ways and this workshop will reveal to the participants some of them. An experienced acting crew straight out of the TV screens will teach you some of the secrets of the acting improvisations and how to create a story that will touch everyone.

GIFFONI JOURNAL ISTS (participants – max 30)

The world of events and information is getting more and more interesting and richer. Through this workshop get directly involved in reporting about the world of Giffoni. Writing texts, taking statements and pictures of the events are some of the ways your work on the Giffoni Newsletter and the Giffoni News Board will inform about the daily events on the festival.

13+ Cadets

The day of the youth from the Cadets Category began at 9.30 a.m. with a screening of the film “Shed No Tears” by Måns Mårlind and Björn Stein, followed by a discussion filled with many questions. The children who most actively engaged in the discussions were given awards, courtesy of our sponsor Mentos.

SHED NO TEARS

Sweden, 2013, 113’

Directors: Måns Mårlind, Björn Stein

Synopsis:

Pål’s biggest dream is to get involved with music. His childhood friends Lena and Johnny knows this, and his grandfather Rolle, although he most of all would see that Pål gained an orderly job. When Eva turns up as a summer night and captures Påls attention, she discovers that she shares his dream. The problem is that the only thing standing between Pål and the dream is his own obsessions that once after another leadshim to derail just when most are at stake.

16+ Seniors

The day of the youth from the Cadets Category began at 9.30 a.m. with a screening of the film “Broken Hills Blues” by Sofia Norlin, followed by a discussion filled with many questions. The children who most actively engaged in the discussions were given awards, courtesy of our sponsor Mentos.

BROKEN HILLS BLUES

Sweden, 2013, 80’

Director: Sofia Norlin

Synopsis:

80 degrees north of the Arctic Circle, a small community built around a mine – a mine that is its throbbing heart and main economic activity, feeding but also gradually destroying the city. Markus, Daniel, Zerin, Helena… A group of 18 years old boys and girls finish their last school term, while the ground literally trembles under their feet, as it always does in the teens, though in this case it means a greater danger. From the winter cold to summer greenery, these young people will fight with themselves and the world around them, in a time of change marking a turning point in their young lives – a time when you are assaulted by questions about what it is like to live, love and dream. In the same time, the city itself is changing and forced to move, as the constant explosions have been mining the ground underneath. A new city is in construction, a new community takes shape, while the old one is falling apart. The changes in the city and in the youngsters’ souls are mirroring each other.

GREEN CARPET

After the film screenings, the Cadets and Seniors got the chance to meet and greet the director Svetozar Ristovski and actor Vlado Jovanovski. Following their discussion the youth continued with their activities, being actively engaged in the creation of cultural products in the following workshops:

GRAPHIC DESIGN (participants – 10 max )

Become familiar with the overall process of creating posters and similar visual materials. The workshop for graphic design gives opportunity for anyone willing to develop his or hers digital design techniques to do so. Through detailed introduction of the software used in this creative industry, the participants will trained to create posters on given subject. Knowledge of digital design or drawing software is welcomed, but not necessary.

PHOTODREAMING (participants – 30 max)

This workshop introduces the participants in the technical and aesthetical elements of photography as art. By establishing the definition of the different terms, the participants will be able to successfully shot their own photographs that will illustrate or give away a feeling of dreaminess.

SPECIAL EFFECTS (participants – 20 max)

The special video effects are everyday sight on our screens. The production of these effects has always been an interesting process which combined knowledge of technology, creativity and a sense for visual esthetics. This workshop will reveal the process of implementation of one of the most used special effects, the chroma key.

FILM CRITICISM (participants – 15 max )

The film art is the most complex art humanity has created so far. It contains elements of all other arts, but it also has something original. The film criticism addresses the aspects that move the story forward and represents important part of the film industry. On this workshop, the participants will gain skills for successful and arguable analyzes of the films they watch.

HORROR FILM (participants – 15 max)

The adrenalin rush gives pleasure even from the scariest movies. The fascination with the unknown, with what scares us, has always been present in the stories humans have told. On this workshop we will focus on the main elements of the horror stories and the key to a good horror film – the main villain. This workshop in collaboration with the Film Make-up workshop will craft the best ideas for masks and use them to shoot a short film.

 

GFF Daydreaming

YOUTH FILM FESTIVAL “GIFFONI MACEDONIA”

07.10.2015

Today we have started daydreaming, dreaming with our eyes wide open. Today, we have set forth yet another story, brought to you by the Macedonian Film Agency in partnership with Giffoni Experience Italy and the Association for Promotion of Film Culture Djifoni M, five festival days bringing together an international jury of 600 young people from Macedonia and 50 young people from 10 different countries from the region and abroad.

Today, the Youth Cultural Centre and the Macedonian National Theatre became a crossroad of many young people who eagerly anticipated the start of the third edition of Youth Film festival “Giffoni Macedonia”, sat in a chair, relaxed and let the movies enchant them and teach them how to dream with their eyes open.

Program

07.10.2015

10+   Juniors

The day of the children from the Junior Category began at 9.30 a.m. with a screening of the film “Tanta Agua” by Ana Guevara and Leticia Jorge, followed by a discussion filled with many questions. The children who most actively engaged in the discussions were given awards, courtesy of our sponsor Mentos.

TANTA AGUA

Uruguay, 2013, 102’

Directors: Ana Guevara, Leticia Jorge

Synopsis:

Alberto, a divorced father, takes his two children for a vacation at a thermal resort in Salto. Things don’t turn out as planned as the non-stop rain forces them to stay indoors, away from the pools and with no TV. Alberto’s efforts to entertain his children are met with indifference by Federico, his youngest son, and Lucía, his teenage daughter.

After the short break, the children had a chance to better get to know each other through Speed dating-to exchange their names, schools as well as share their interests of becoming a part of the cultural product “Giffoni”.

Through the workshop “Game of Genres” – Part I, the children were given the task to watch a short video clip from popular films and to guess their genre. Following the workshop, the children enjoyed in a Revue of Macedonian short youth films – a selection of short amateur films created by young authors from Macedonia:

– Lidija Jovanovska – “The murder of the planet”

– Angela Chaloska – “The dirty coin”

– Hanis Bagashov – “1 DENAR”

– Javier Navarro – “I’ve just had a dream”

– Martin Dimitrovski – “Fox”

– Goran Poposki/

Anastasia Boshkoska/Hristo Stojanoski – “Blacksmith”

– Leon Ristov- “Vulnerable”

– Aleksandar Blazevski- “Wake up”

13+ Cadets

The day of the youth from the Cadets Category began at 9.30 a.m. with a screening of the film “The Blue Wave” by Ana Guevara and Leticia Jorge, followed by a discussion filled with many questions. The children who most actively engaged in the discussions were given awards, courtesy of our sponsor Mentos.

THE BLUE WAVE

Turkey, 2013, 97’

Directors: Zeynep Dadak, Merve Kayan

Synopsis:

Deniz and her friends have been apart for the summer and have much to tell each other. The senior boys grew tall, new albums were released, and the natural gas pipeline finally arrived in Balıkesir. Yet, the anxieties of university plans remain. When school resumes, Deniz gets closer with her friend Kaya while also growing interested in Fırat, the school counselor. She wants to prove that what she is feeling is not “the usual.”She desires a life different from her friends and parents. A song no one has heard, a hopeless love, solitude… Ankara instead of Istanbul, social sciences over natural sciences… A different world, but where exactly?

16+ Seniors

The day of the youth from the Seniors Category began at 9.30 a.m. with a screening of the film “Maybe Tomorrow” by Alex K. Lee, followed by a discussion filled with many questions. The children who most actively engaged in the discussions were given awards, courtesy of our sponsor Mentos.

MAYBE TOMORROW

USA, 2013, 89’

Director: Alex K. Lee

Synopsis:

“Maybe Tommorow” (La Vie Nous Appartient) is a psychological drama about two students, Sarah and Philip, who after meeting online develop a tragic plan to end their lives. The two decide to meet in person and hike into the mountains in the heart of Austria where Sarah used to go with her father as a child. On their journey to the top, their newborn friendship may not be enough to avoid taking the last fatal step…

Following the films the Cadets and Seniors attended a Master class titled: Introduction to Professional Filmmaking, led by producer Ognen Antov and director Stojan Vujicic from Dream Factory Production.

Master class : Introduction to professional filmmaking

1+1 =2, or 3, or gray or yellow. Whether 1+1 is 2 or not, or the film follows other rules as well, learn in this Master Class with the Producer Ognen Antov and the Director Stojan Vujicic. Through a practical example and the presentation of the short film “Brother for one day”, learn the basics of the filmmaking from the beginning till the end.

 After the master class, the youth took part in the following workshops designed especially for them:

ONE-MINUTE FILMS (open lecture)

The one-minute films are a specific form of the short film. This workshop introduces the participants with the basics of the one-minute format and the possibilities it offers. Getting familiar with several narrative structures that fit nicely in this format, the participants will be directed toward an independent work on their own one-minute films.

SCREENPLA Y (participants – 20 max)

The screenplay workshop reveals the secrets of the basic elements required to build the drama in a single scene. Working in groups, the participants will develop entire scene sets based on partly pre-developed characters, locations or props and their modifications.

HORROR FILM (participants – 15 max)

The adrenalin rush gives pleasure even from the scariest movies. The fascination with the unknown, with what scares us, has always been present in the stories humans have told. On this workshop we will focus on the main elements of the horror stories and the key to a good horror film – the main villain. This workshop in collaboration with the Film Make-up workshop will craft the best ideas for masks and use them to shoot a short film.

But the day doesn’t end here, the festival’s opening ceremony begins tonight (07.10.2015) at 7.30 p.m. at Cinema Millennium, where we would jointly mark the start of this new chapter and  make a wish that we would continue this journey for many years to come, spreading the magic of film and culture in this world and our lives.

Youth Film Festival “Giffoni Macedonia” is organized by the Association for promotion of film culture Djifoni M, thanks to the signed agreement for cooperation between the Macedonian Film Agency and Giffoni Experience Italy.

None of this would have been possible without the institutions which have given their full support to this festival: the Macedonian Ministry of Culture, the Macedonian Ministry of Education and Science, the Italian Embassy in Macedonia, the Cinematheque of Macedonia, Youth Cultural Centre, Macedonian National Theatre, the City of Skopje and the Municipality of Karpos.

The official partner is Makedonski Telekom.

Other sponsors or so-called Giffoni friends: Triglav, Automotive Group – Renault, Mentos, Kapri, Jana Water, Media Screen , JVSNet, Tomce-Sofka, Holiday Inn and many others.

 

 

 

 

 

12032712_10153748004451654_7224656774217375368_o

Giffoni Macedonia is close to its 3rd edition, that this year will take place in Skopje again, from 7th till 11th of October.

The opening ceremony of the festival would be held in cinema Millennium on 7th of October at 7.30 pm. At the opening all the guests could have the possibility to watch the Italian movie “In Naples never rains” directed by Sergio Assisi, a movie that will have its official premiere in Italy and in cinemas around Europe this October.
After the movie there would be a cocktail in the foyer of cinema Millennium.

Please reserve your tickets with your name and surname, until Tuesday (06.10) 5 PM on the following e-mail: contact@giffoni.mk

See you at Giffoni!

Џифони Македонија е на прагот на своето 3то издание, кое и оваа година ќе се одржи во Скопје од 7ми до 11ти Октомври. Свеченото отворање на фестивалот ќе се случи во кино Милениум на 7ми Октомври со почеток во 19.30 часот. На отворањето присутните ќе имаат можност премиерно да го гледаат италијанскиот филм “Во Неапол никогаш не врне “ во режија на Серџо Асизи, филм кој својата официјална премиера во Италија и во кино салите низ Европа ќе ја има токму во октомври.

По филмот ќе следи коктел во фоајето на кино Милениум.

Ве замолуваме секој од вас да си резервира билети со име и презиме, најдоцна до вторник (06.10) до 17 часот на следниов е-маил: contact@giffoni.mk

Се гледаме на Џифони!

 

 

International_picture_web-large

Giffoni – Connecting People!!!
At the third edition of Giffoni Macedonia we are hosting jurors, guests, workshops and movies from more than 15 countries. We are extremely happy and excited for our international guests and once again we will try to be great hosts.
Welcome to Skopje, Giffoni Macedonia is waiting for you! :)))

             

                                        LOCAL JURY APPLICATIONS

#‎DayDreaming‬ ‪#‎Giffoni‬Macedonia‬ ‪#‎Third‬ ‪#‎Edition‬ ‪#‎October2015‬

Apply, Participate and Enjoy! All you need to do! Feel the unique energy of Giffoni Macedonia and expand your horizons.
The application for Local Jury – High-School is already here! See you in October!

https://docs.google.com/forms/d/1DvkJ0lNUMsZY2TOVOlqvJrWun7AOsMV23BwkVo8zFfw/viewform?c=0&w=1

Tune-in for a brand new application for Local Jury – Middle Schools for the 3rd edition of Giffoni Macedonia. The call is officially open! Grab this opportunity and be part of this incredible event!

https://docs.google.com/forms/d/1NUywiYnvW2h2yzUTfvc4RPjDrdi1ccCIKptIX7v6QBU/viewform?c=0&w=1

Daydreaming-web

                                                         ПОВИК ЗА ВОЛОНТЕРИ

ВОЛОНТИРАЈ, ЏИФОНИРАЈ!!!    DAYDREAM WITH GIFFONI

*Бидете дел од волонтерскиот тим на Џифони! И оваа година Џифони Македонија ја бара вашата креативност, енергичност и посветеност надевајќи се дека и овогодишното трето издание на Џифони “DayDreaming” заедно ќе го направиме единствено и неповторливо.

*Пополни ја апликацијата најдоцна до 7ми септември:    http://goo.gl/forms/9gOYZUEKHx

BE A VOLOUNTEER, BE A GIFFONIER!!!  DAYDREAM WITH GIFFONI

*Giffoni Macedonia is thrilled to invite you to be a part of our creative story in the 3rd edition of this Youth Film Festival team of volonteers. Giffoni is what DayDreams are made of and we expect your dreams to be filled with creativity, responsibility, passion, initiative and energy, so together we can make this year’s Giffoni experience еven more wonderful and unforgettable.

*Submit your application until 7th of September:   http://goo.gl/forms/9gOYZUEKHx

Giffoniraj-Volontiraj

 

 

                           ОТВОРЕН ПОВИК ЗА МЛАДИНСКИ КРАТКИ ФИЛМОВИ

Филмскиот фестивал за млади Џифони Македонија објавува повик за апликации на авторски младински кратки филмови за селекција на претстојното издание на фестивалот 7-11 Октомври 2015. Сите средношколци и младинци може да аплицираат со авторски филмски дела. Селектираните филмови ќе бидат презентирани во засебна селекција за време на фестивалот.

РЕГИСТРАЦИЈА:

Испратете ги вашите основни податоци: наслов на филмот и име и презиме на членовите на филмската екипа на е-маил адресата contact@giffoni.mk. Крајниот рок за аплицирање е 10 Септември 2015 година.

КРИТЕРИУМ НА СЕЛЕКЦИЈА:

Првиот критериум во процесот на селекција на филмовите е оригиналноста на делото. Исто така, уметничките и моралните вредности на делото ќе се земат во предвид. Селекцијата ќе ја извршува организацискиот тим на фестивалот. Сите одлуки се финални.

ТЕХНИЧКИ ИНФОРМАЦИИ:

Форматот на филмовите треба да биде мр4. Прикачените линкови на Dropbox испратете ги на contact@giffoni.mk заедно со основните податоци. Доколку филмот се испраќа во тврда копија на DVD или USB, треба да се достави лично на следната адреса: Mиладин Поповиќ 4а/4

Ги очекуваме вашите пријави!

povik za film - slika

OPEN CASTING CALL

OPEN-CASTING-CALL copy (1)

LOCAL JURY APPLICATIONS

#‎DayDreaming‬ ‪#‎Giffoni‬Macedonia‬ ‪#‎Third‬ ‪#‎Edition‬ ‪#‎October2015‬

Apply, Participate and Enjoy! All you need to do! Feel the unique energy of Giffoni Macedonia and expand your horizons.
The application for Local Jury – High-School is already here! See you in October!

https://docs.google.com/forms/d/1DvkJ0lNUMsZY2TOVOlqvJrWun7AOsMV23BwkVo8zFfw/viewform?c=0&w=1

Tune-in for a brand new application for Local Jury – Middle Schools for the 3rd edition of Giffoni Macedonia. The call is officially open! Grab this opportunity and be part of this incredible event!

https://docs.google.com/forms/d/1NUywiYnvW2h2yzUTfvc4RPjDrdi1ccCIKptIX7v6QBU/viewform?c=0&w=1

11148938_10153194464504061_726555202_n

Повик за учество на Европскиот ден на филмот

Доколку го сакаш филмот и имаш помеѓу 12 и 14 години, биди дел од Европскиот филмски ден за млада публика и гласај за најдобриот Европски филм  зедно со твоите врсници од повеќе од 20 европски градови и земји.

Европскиот филмски ден за млада публика претставува целодневен настан кој на 3 МАЈ 2015 година во киното CINEPLEXX  за прв пат ќе се одржи во градот Скопје. Настанот е  во организација на Европската филмска академија, Агенцијата за филм на РМ, Џифони Eкспириенс и Џифони Македонија.

На овој ден младата публика ќе има можност да проследи 3 филма селектирани од страна на Европската филмска академија кои ќе се прикажуваат истовремено во различни градови низ цела Европа. На младата публика во сите овие градови по проследување на филмовите преку гласање ќе им биде доверена задачата да го изберат најдобриот европски филм кој свечено ќе биде прогласен за победник на официјалната церемонија која оваа година се одржува во Ерфурт, Германија.

За време на настанот младите од сите земји ќе бидат поврзани меѓу себе преку live stream, ќе имаат можност да бидат дел од официјалната церемонија, додека преку комуникациска платформа ќе имаат можност освен да комуницираат меѓу себе, вооедно да поставуваат прашања на режисерите, актерите и продуцентите на филмовите.

Затоа Ве покануваме да бидете и вие дел од овој настан кој покрај филмовите ќе има и многу други забавни содржини. Се што треба да направите е да ја пополните оваа пријава и да уживате во светот на филмот.

Сите трошоци во однос на влезниците, храната и другите содржини ќе бидат покриени од страна на организаторите.

https://docs.google.com/forms/d/1wYNibCBSDVhpIVZ14TkyynzH4Do3nvRt4fkAfGL5bvc/viewform?c=0&w=1

 

 

“Giffoni Macedonia” Joins ECFA (European Children’s Film Association)

 

 

Youth Film Festival “Giffoni Macedonia” with the support of the Macedonian Film Agency, has officially became a member of ECFA -European Children’s Film Association, joining more than 60 companies and organizations coming from 23 different countries.

ECFA focuses on high quality films for children and young people with the purpose of bringing children in contact with the magic of film, while at the same time promoting new ways of cooperation between Europe in the fields of production, festivals, distribution, exhibition and film education.

Since its foundation, ECFA has organized series of workshops, meetings and events to promote and stimulate the development of European films for children and young people.

 

 

Open call for international jurors of Giffoni Experience

 

Pack your dreams and go to Italy! Giffoni Film Festival is open for all high school students and offers an unforgettable experience full of memories. Submit your application as soon as possible and be part of it. The deadline is 12th March!

Спакувајте ги вашите сништа и одете во Италија! Филмскиот фестивал за млади Џифони е отворен за сите средношколци од Скопје и ви гарантира незаборавно искуство полно со спомени. Испратете ја вашата апликација што побрзо и бидете дел од Џифони Експириенс. Повикот е отворен до 12ти март!

https://docs.google.com/forms/d/1Dcnc73ZAvN6sfcAmzzGTD8a8BQMaby4ANdFO2FynTuc/viewform?c=0&w=1